Dom i ogród

Czy warto zaplanować posadzenie drzewa?

Podobno każdy mężczyzna musi zasadzić drzewo. Samo sadzenie to jednak tylko połowa sukcesu. Jak to zrobić aby później za kilka lat nie trzeba go było wycinać ? Wystarczy wszystko zaplanować. Kupiliśmy sadzonkę. Stop. Zastanówmy się już na tym etapie. Wybierzmy drzewko z tzw. bryłą korzeniową a nie z odkrytym korzeniem. Te drugie są tańsze ale trudniej się przyjmują. Stop.

Wybierzmy miejsce przed zakupem roślinki. Poczytajmy najpierw trochę o naszym drzewku, sprawdźmy jakie ma wymagania. Czy musi mieć mocne nasłonecznienie, jaką glebę. Sprawdźmy jak duże urośnie i czy w przyszłości nie będzie nam przeszkadzać w upatrzonym miejscu. Zwróćmy uwagę na odległość od granicy działki, ścian budynków, innych drzew, napowietrznych sieci teleinformatycznych i elektrycznych ale także ewentualne instalacje podziemne – sieci kanalizacyjne, wodociągowe, kable elektryczne.

Na pobliskie chodniki i utwardzone nawierzchnie. Za kilka lub kilkanaście lat korzenie drzewa mogą je skutecznie zniszczyć. Przemyślenie tych kilku kwestii zaoszczędzi nam stresu związanego z wycinką drzewa za kilka lat. Pomoże także odpowiednio dopasować drzewko do miejsca jakim dysponujemy. Dzięki temu będziemy się nim cieszyć przez długie lata.

Dodaj komentarz