Life Style

Jak działa gramofon elektryczny?

Gramofony półautomatyczne są najczęściej wybieranymi sprzętami do odsłuchu płyt winylowych. Taki sprzęt działa podobnie do gramofonu manualnego. Zasadniczą różnicą jest jego auto mechanizm (auto – return). Aktywacja gramofonu elektrycznego następuje w momencie zakończenia odtwarzania danego winyla. Specjalny mechanizm samodzielnie podnosi ramię gramofonu, przenosi na nowo stopkę, następnie opuszcza ramię i wyłącza silnik służący obracaniu talerza.

Wzrasta popularność gramofonów, wśród których prym wiedzie gramofon elektryczny. Audiofile coraz chętniej korzystają z takiego rodzaju odsłuchiwania muzyki. Część urządzeń przypomina te tworzone kilkadziesiąt lat temu, dlatego świetnie sprawdzają się jako element wystroju wnętrz tradycyjnych i klasycznych, na przykład retro. Jednak znaczna większość to nowocześnie wyglądające sprzęty, które znakomicie wpasują się w najmodniejsze obecnie trendy wnętrzarskie. Jednym z nowoczesnych urządzeń jest gramofon elektryczny.

Natomiast gramofony automatyczne to trzecia grupa, która zyskuje popularność wśród miłośników odsłuchiwania muzyki. Wyróżnia się znacznie bardziej zaawansowanymi technologicznie mechanizmami niż w modelu półautomatycznym. Sprzęty te również posiadają tak zwaną funkcję auto-return, a poza tym wyposażone są także w auto-starty.

Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest korzystanie z automatycznego wznowienia odtwarzania danej płyty winylowej. Funkcja “Start” uruchamia z automatu silnik gramofonu, a następnie podnosi ramię. Potem przenosi ramię na początek płyty i opuszcza ją, dzięki czemu odtwarzacz uruchamia się wydając pierwsze dźwięki muzyki.

 O czym trzeba pamiętać przed zakupem gramofonu?

Przed zakupem danego gramofonu dobrze jest poznać jego parametry. Przede wszystkim liczy się rodzaj napędu sprzętu. Najpopularniejszym modelem jest gramofon z napędem bezpośrednim oraz paskowym. Ten ostatni jest trochę prostszy w konstrukcji, dlatego korzysta się z niego w budżetowych gramofonach. Napęd bezpośredni wykorzystywany jest natomiast w znacznie bardziej zaawansowanych gramofonach.