Dom i ogród

Jak oświetlenie wpływa na kolor farby i dlaczego ma to znaczenie?

Malowanie ścian to świetny sposób na odświeżenie swojego mieszkania Bydgoszcz, ale wybór odpowiedniego koloru może być trudny. Zrozumienie, w jaki sposób oświetlenie wpływa na kolor farby, może pomóc w uzyskaniu szczęśliwego efektu końcowego. Jedną ze zmiennych, którymi powinieneś zarządzać przy wyborze nowego koloru, jest to, jak zmieni się wygląd farby wraz ze zmianą światła w pomieszczeniu.

Czy kiedykolwiek założyłeś parę skarpetek tylko po to, by później odkryć (przy innym oświetleniu) że twoje skarpetki mają w rzeczywistości dwa różne kolory? Terminem technicznym tego zjawiska jest – metameryzm. Oznacza to po prostu, że kolory mogą przybierać różne odcienie, gdy są oglądane w innym świetle. Jest to ważna uwaga, ponieważ na przykład fajny, nowy odcień, który uwielbiasz w sklepie z farbami, może nie wyglądać tak dobrze, jak oczekiwano na ścianach jadalni. A może wygląda fantastycznie w jadalni, ale w pokoju rodzinnym jest trochę za dużo „popu”. Podstępne, prawda? Metameryzm może nie jest największą sprawą na świecie, jeśli chodzi o skarpetki, ale jeśli chodzi o malowanie wnętrza domu, może to mieć duże znaczenie!

Naturalne światło wpadające przez okna wyświetla najwierniejsze odwzorowanie kolorów — na lepsze lub gorsze. Dlatego kolory na ścianach często wyglądają inaczej niż pod sklepowymi żarówkami.

Okna wychodzące na południe zazwyczaj zapewniają najbardziej intensywne naturalne światło, które może być ostre w słoneczne popołudnia. Przez to jasne kolory i biel mogą wydawać się wyblakłe lub matowe, podczas gdy ciemniejsze kolory mogą wydawać się jaśniejsze. Pokoje z oknami wychodzącymi na północ zapewniają pośrednie naturalne światło, nadając przestrzeni ciepły, miękki ton, który pozostaje bardziej spójny przez cały dzień. Ciemne kolory często wydają się ciemniejsze, a jasne kolory mogą być lekko przytłumione.

Każdy dom ma swoje niepowtarzalne wzory oświetlenia, które wpłyną na kolorystykę wnętrza. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to klimat, w którym mieszkasz i sezonowe wahania światła. Idealnie kolory powinny być atrakcyjne w różnych warunkach oświetleniowych.