Life Style

Jaki zestaw plastyczny kupić dziecku?

Jest wiele technik plastycznych pozwalających tworzyć niezwykłe obrazy. Należy do nich malowanie pastelami olejnymi. Są one rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób pragnących odejść od kredek, a jednocześnie – niezainteresowanych w danym momencie klasycznym malarstwem. Jednocześnie są one nierzadko wykorzystywane przez profesjonalistów, którzy uzyskują dzięki nim wyjątkowe obrazy. Chcesz spróbować samemu, jak się z nimi pracuje? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się o nich więcej.

Podłoża do malowania pastelami olejnymi

Aby w ogóle rozpocząć malowanie pastelami, trzeba mieć odpowiednią powierzchnię do pokrycia nimi. Warto wiedzieć, że świetnie się one sprawdzają zarówno na papierowych arkuszach, jak i profesjonalnych podobraziach malarskich, wykonanych z przeznaczonych do tego materiałów. Pamiętaj jednak, że papier papierowi nierówny, a jego dobór powinien zależeć od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Zależy Ci na bardziej woskowym blasku? Pragniesz bawić się światłocieniem? W takim razie wybierz gładką kartkę, na której uzyskasz właśnie taki efekt. Jeśli jednak oczekujesz rezultatu przypominającego pociągnięcie pędzlem, pragniesz zyskiwać warstwy obrazu i bawić się fakturą – lepsze będzie szorstkie podłoże.

To nie jedyny parametr papieru, na jaki powinieneś zwrócić uwagę. Duże znaczenie ma również jego barwa. Białe arkusze należą raczej do tych mniej pożądanych. Kolorowe natomiast pozwalają uzyskiwać lepsze efekty, w tym bardziej kontrastowe kolory. Ostatecznie – także i tu największą rolę odgrywa upragniony rezultat.

Jak malować pastelami olejnymi? Poznaj techniki!

Niemal każdy kiedyś malował na plastyce kredkami woskowymi i świecowymi. Praca z pastelami olejnymi jest bardzo podobna. Jednak mnogość osób, które nie interesowały się bardziej sztuką, nie zna pewnych zasad i technik, pozwalających uzyskać prawdziwe dzieła sztuki. Skoro się tu znalazłeś – z pewnością chciałbyś poznać je bliżej. Co warto więc wiedzieć o malowaniu tymi artykułami?

Zacznij od koloru bazowego

Wiele elementów pojawiających się na konkretnym obrazie ma swój dominujący kolor. Należy więc zacząć od niego, a z czasem nakładać kolejne detale w innych barwach.

Stosuj warstwy

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Szczegóły konkretnych obiektów są de facto następnymi warstwami koloru. Malując pastelami olejnymi, weź więc pod uwagę to, co będzie znajdowało się „na wierzchu” danego przedmiotu i jakie detale i kolory stanowią tło dl tego elementu.

Kontroluj siłę nacisku

To, jak mocno przyłożysz kredkę do powierzchni, ma ogromne znaczenie dla głębi koloru, a także siły krycia. Jeśli zależy Ci na refleksach – wystarczą tak naprawdę muśnięcia o kartkę czy podobrazie. Jeśli natomiast chcesz uzyskać wyrazistą barwę – dociśnij mocno pastel.

Utrzymuj pastele w czystości

Warto zauważyć, że materiały te mają tendencję do zabrudzania się. Wymieszanie ich kolorów zaś może negatywnie skutkować na późniejszą pracę z nimi. Dobrym zwyczajem więc jest przecieranie ich chusteczką, gdy są zanieczyszczone innymi odcieniami.

Rozpuszczaj pastele

Pastele olejne świetnie rozpuszczają się w oleju lnianym i terpentynie. Po co zaś to robić? Dzięki temu zabiegowi uzyska się efekt przypominający malowanie farbami olejnymi lub akwarelami. Rezultat w ostateczności zależy od tego, jakiego rozpuszczalnika użyjesz przy tej technice oraz w jakiej ilości.

Staraj się unikać poprawek

Przemalowywanie, wielokrotne poprawianie, stosowanie zbyt wielu warstw – takie zabiegi mogą negatywnie wpłynąć na ostateczny rezultat. Kolor może odpadać, kształty zniekształcać się i w końcu – nie uzyskasz efektu, na którym Ci zależało. Ogranicz więc poprawki do minimum, ewentualnie usuwaj barwę, używając np. nożyka do papieru.

Zestawy pasteli olejnych dla dużych i małych artystów

Malowanie pastelami olejnymi to świetna rozrywka i sposób na wyrażenie tego, co gra w duszy zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że takie materiały nie powinny być wybierane przypadkowo. Zawsze sięgaj po produkty renomowanych marek, takich jak Astra, gwarantujące satysfakcjonującą pracę. Przed zakupem sprawdź też twardość, nasycenie kolorów i wielkość kredek. Właściwości te wpływają nie tylko na późniejszą jakość obrazu, ale i komfort pracy.