Turystyka

Weekend z rodziną. Jak spędzić go aktywnie i przyjemnie?

Sobota i niedziela to czas, kiedy wszyscy chcemy nieco odpocząć, wyciszyć się i naładować baterie przed kolejnym tygodniem w szkole i pracy. Poniżej prezentujemy ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu wspólnie z najbliższymi.

1. Wypad za miasto

Świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu w gronie rodziny jest wypad za miasto: do lasu czy nad jezioro. W Polsce można znaleźć bardzo wiele hoteli i pensjonatów zlokalizowanych właśnie w tego typu okolicach. To doskonałe miejsce szczególnie dla najmłodszych dzieci, które mogłyby mieć spore trudności z nadążeniem za dorosłymi w górach czy podczas intensywnego zwiedzania miasta. Wizyta w lesie lub nad jeziorem pozwoli Wam się wyciszyć i sprawi, że każdy wypocznie i zwolni tempo.

2. Krótki city break

Wyjazd do dużego miasta i zwiedzanie go przez cały weekend to propozycja dla osób, które uwielbiają intensywny wypoczynek. Wyprawa do Krakowa, Warszawy, Wrocławia czy Poznania może być nieco wymagająca, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczone ramy czasowe wypadu. Jeśli zatem wszyscy domownicy są gotowi na dwa dni pełne zwiedzania – to perfekcyjna propozycja dla Was!

3. Wspinaczka po górach

Górskie wycieczki są świetnym rozwiązaniem zarówno dla rodzin z mniejszymi, jak i większymi dziećmi. Świeże, górskie powietrze jest idealne dla każdego!

Jeśli wybieracie się na weekend w górach z kilkulatkami, którzy nie są jeszcze gotowi na długie wyprawy po szlakach – sprawdźcie hotele z basenem w górach. W ten sposób możecie podzielić czas pomiędzy wycieczki po prostych trasach w górach a wesołą zabawę w hotelowym basenie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również to, że w razie niepogody – możecie po prostu wskoczyć w kostiumy kąpielowe, bez zastanawiania się, w jaki sposób spędzić weekend.

4. Odrobina jodu nad morzem

Kolejnym świetnym pomysłem na aktywne spędzenie weekendu jest wycieczka nad morze. Oczywiście, podobnie jak góry, jest to raczej opcja dla tych, którzy mieszkają w stosunkowo niedużej odległości od miejsca wyprawy: podróż przez całą Polskę tylko po to, by spędzić nad morzem dwa dni, może okazać się nieco męcząca. Wyprawa nad Bałtyk przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom wycieczki, a co więcej – może odbyć się zarówno latem, jak i zimą. O ile w chłodniejszej części roku nie popluskacie się w morzu, w okolicy z pewnością znajdzie się przyjemny basen czy aquapark. Dodatkowo, przy niepogodzie pobyt nad Bałtykiem jest jeszcze zdrowszy: w nadmorskim powietrzu znajdują się większe niż w okresie letnim ilości jodu!

Pamiętaj, że pora roku ma znaczenie, jeśli chodzi o wybór lokacji na Wasz wspólny weekendowy wypad. Podczas gdy w okresie letnim jezioro czy morze to doskonały pomysł, jesienią lub zimą (zwłaszcza w towarzystwie mniejszych dzieci) – ta lokalizacja może okazać się mało atrakcyjna dla młodszych uczestników wycieczki. Dobrze jest także dopasować długość tras wędrówek do możliwości dzieci – tak, by wyprawa faktycznie była przyjemnością, a nie cyklicznym odpowiadaniem na pytania znużonych maluchów o koniec wycieczki.